Τα αποτελέσματα στα ματς της ΕΠΣΘ το Σάββατο

Μόνη πρώτη έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της ΕΠΣΘ η Δήμητρα, καθώς κέρδισε στην έδρα της τους Μυρμηδόνες με 5-3, ενώ έχασε η μέχρι πρότινος συμπρωτοπόρος της, Αγία Παρασκευή, με 1-0 από την Αγία Άννα.

Το γήπεδο της Ευξεινούπολης ήταν βαρύ, αφού έβρεχε και την ώρα του αγώνα, αλλά όπως αποδείχτηκε «έβρεξε» και γκολ σ’ ένα θαυμάσιο παιχνίδι, κατά το οποίο η ομάδα του Μιχάλη Ανδρωνά προηγήθηκε με 4-1, και παραλίγο να ισοφαριστεί, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 5-3. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 24’ με τον Αραπίτσα και στο 41’ με τον Κρανά, κάνοντας το 2-0, ενώ στο 45’ Κατσαβριάς μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1. Στο 50’ ο Ν. Βούλγαρης σημείωσε το 3-1 για τη Δήμητρα και στο 58’ ο Παπαδόπουλος φάνηκε να καθαρίζει το ματς (4-1). Στο 67’ ο Βούλγαρης των Μυρμηδόνων μείωσε σε 4-2 και στο 74’ ο Τσαλιαγκός σε 4-3 και ακολούθως ο Πιπινής έχασε πέναλτι για το 4-4. Τελικά ο Θανάσης Παπαδόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε στο 85’ το 5-3.

Η Αγία Παρασκευή ηττήθηκε από την Αγία Άννα στο Olimpico με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χατζητρακόσιας μόλις στο 2’.

Στη δεύτερη θέση την Αγία Παρασκευή με 15 βαθμούς έπιασε ο Σαρακηνός μετά το υπέρ του 4-2 επί του Ηρακλή (1’, 49’ Σιώμος 30’ Μόσιος, 5’ Ασλάνογλου-15’ Γκάγκας, 50’ Κεμάλι).

Ακολουθεί σε απόσταση ενός βαθμού ο Διαγόρας Στεφανοβικείου, που επικράτησε στο πιο σημαντικό ματς με 1-3 της Ακρόπολης στο Σέσκλο και έκανε το τρία στα τρία με τον Μιχάλη Ζιώγα στον πάγκο της. Οι νικητές βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από το 5ο λεπτό, όταν και η Ακρόπολη έκανε το 1-0 με τον Σφονδυλιά. Ωστόσο η αποβολή του Τ. Κολυμήτρα στο 8’ (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα) άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Πρασσάς στο 30’ με κεφαλιά μετά από από κόρνερ του Τάσου Κυριάκου ισοφάρισε και πριν βγει το ημίχρονο ο Διαγόρας με τον Γουτούλη έκανε την ανατροπή. Ο παίκτης του Διαγόρα βρήκε δίχτυα με σουτ εκτός περιοχής στο 43′ (1-2). Στο 92’ διαμορφώθηκε το τελικό 1-3 με φοβερό γκολ του Βαλωτή με σουτ από 40 μέτρα.

Στη Β’ ΕΠΣΘ ο Ελευθεριακός πέρασε με ανατροπή από την Πορταριά, νικώντας με 1-2 τη Μακρινίτσα, ενώ ο Αστέρας συνέτριψε με 4-0 τον Πηλέα (22′, 55′ Χαλιμούρδας, 50′ Βέργος, 61′ Θεοδώρου).

Ισόπαλο στη Γ’ ΕΠΣΘ ήταν το ματς στο Αχίλλειο μεταξύ του Αχιλλέα και της Δυνάμεως με 2-2, ενώ στο Βασδέκειο ο Ηρακλής Αγίων Θεοδώρων, παρότι στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 2-1 (Στύλλας και Χατζηπλής οι σκόρερ από τους γηπεδούχους και Γαρυφάλλου από τους φιλοξενούμενους), στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Σάκης Παρίσης, που με δύο δικά του γκολ επέτρεψε στην ομάδα του να γυρίσει τούμπα το ματς με 2-3, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε μετά από ολέθριο λάθος της άμυνας του Ερμή ο Κλίντον, πλασάροντας από μακριά σε κενή εστία, αφού πρώτα έκλεψε την μπάλα.