Την πρώτη ήττα με τον Στάικο Βεργέτη στον πάγκο της γνώρισε η Νίκη. Οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι και «αναγκάστηκαν» σε ήττα με 3-0 από την γηπεδούχο Βέροια. Οι Βολιώτες είχαν να «γευτούν» το ανεπιτυχές αποτέλεσμα από τον εντός έδρας αγώνα με τον Ιωνικό στις 02/11.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς βέβαια να απειλεί την εστία του Μάνου Αποστολίδη. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν διεκδικεί «δάφνες» ποιότητας, αλλά αυτό δεν «χάλασε» καθόλου τους κυανέρυθρους καθώς στο 27′ της αναμέτρησης βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιμόνι. Ο Ζούρκος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαραγκός πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμόνι νικώντας τους αμυνόμενους της Νίκης για δεύτερη φορά στον αέρα, άνοιξε το σκορ για την Βέροια. Στα πρώτα 45′ δεν υπήρξε κάτι άλλο ιδιαίτερο από πλευράς φάσεων. Η Νίκη είχε τις δικές της στιγμές με τον Καπό στο 8o λεπτό και με τον Γκαρσία στο 20′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε πολύ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή με το μέρος του αλλά οι καλές τους στιγμές ήταν με το σταγονόμετρο. Από την άλλη πλευρά η Νίκη επιχείρησε να κερδίσει κάποια «μέτρα» στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας πιο «ψηλά» τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα δύο καλές στιγμές με εκφραστή τον Δημήτρη Καπό. Η πρώτη με ένα μακρινό σουτ στο 60′ και άλλη μία τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Λούκας Γκαρσία πάσαρε κάθετα προς τον φουνταριστό των κυανολεύκων, χωρίς όμως αυτός να προλάβει να τελειώσει την φάση από καλό σημείο. Στο 88′ ο Πασάς μέσα στην περιοχή έσπασε τη μπάλα δεξιά στον Πολύζο, αυτός έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο επερχόμενος Μπλέτσας με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0. Το σκορ δεν σταμάτησε εκεί με τον Ταϊρη να κάνει το 3-0 στο 90+1. Ο Σκαθαρούδης από τα δεξιά, πέρασε έναν αντίπαλο και έβγαλε τη σέντρα προς τον Ταϊρη, και με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να «γραψει» και αυτός το όνομα του στον πίνακα στο σκόρερ και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Ενωμένα Φροντιστήρια

Εν κατακλείδι, η Νίκη φεύγει χωρίς βαθμό στις αποσκευές της από την έδρα της Βέροιας, και περιμένει σε έξι μέρες τα Τρίκαλα σε ένα θεσσαλικό ντέρμπι για να κλείσει τον πρώτο γύρο της Football League. Το αποτέλεσμα δεν μπορεί να θεωρηθεί «καταδικαστικό» καθώς οι καλές εμφανίσεις των τελευταίων 45 ημερών, έχουν αλλάξει για τα καλά την εικόνα της ομάδας, επίσης πρέπει να αναφερθεί πως το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας εξ ορισμού και μόνο βέβαιο δεν ήταν ότι οι κυανόλευκοι θα κέρδιζαν βαθμό ή βαθμούς.

Oι συνθέσεις

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Μανιώτης, Μαραγκός, Πεταυράκης, Πολύζος, Βεργώνης, Ζούρκος Ν(Ταϊρης 71′). Μπλέτσας, Πασάς(Μεληκιώτης 88′), Σιμόνι(Σκαθαρούδης 78′).

Νίκη: Αποστολίδης, Αλιατίδης,(Κυριακίδης.Κ 65′) Κυριακίδης, Παγώνης, Μπαλάφας, Μπιτσακος, Ράγιο, Λόπεζ, Ντομίνγκεζ(Μασκουνιάν 79′), Κάπος, Τσιώλης(Ιορδανίδης 72′).